Akbelen’de eksper incelemesinde değişik görüntü! Katlettikleri ağaçların gölgesine sığındılar

Milas Akbelen Ormanları’nda üçüncü defa yapılan uzman incelemesine şirket temsilcilerinin ağaç gölgesine sığındığı görüldü. İmgeyi yorumlayan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, “Beşli çetenin temsilcileri, rant uğruna katlettikleri zeytin ağaçlarının gölgesine sığınmak zorunda kaldılar” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanları’nda iki termik santrale kömür sağlamak emeliyle yaklaşık 680 dönümlük ormanlık ve zeytinlik yerde maden ocağı açmasına dur demek için 400 gündür nöbet tutup direnen İkizköylüler gayretini sürdürürken devam eden davada 3. sefer eksper keşfi yapıldı.

KÖYLÜLER DİRENİŞİ SÜRDÜRDÜ

Bilirkişi keşfine çok sayıda doğasever ve köylüler de katıldı. Doğaseverler, “Akbelen için adalet”, “Zeytin kardeşliği kazanacak”, “Ormanımızı vermeyeceğiz” pankartları açtı.

AĞACIN GÖLGESİNE SIĞINDILAR

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanları’nda üçüncü defa yapılan uzman incelemesine katıldı. Erbay, şirket temsilcilerinin, bir ağacın gölgesine sığındığı imaja dikkat çekti. Erbay, “Katlettikleri zeytin ağaçlarının gölgesine sığınmak zorunda kaldılar” yorumunda bulundu.

“BODRUM VE MİLAS’I SUSUZ BIRAKACAKLAR”

Erbay, inceleme alanında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bölgede üçüncü sefer keşif yapılıyor. Maden alanının genişletilmesi için, yüzlerce yıldır yöre halkının geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarımız yok edilmek isteniyor. Burada büyük bir tabiat talanı var. Bu bölge Bodrum ve Milas bölgesinin pak su kaynaklarının olduğu bir bölge. Bu projenin hayata geçmesi sonucunda bu su kaynaklarına geri dönüşü olmayan ziyanlar verilecektir. Bodrum ve Milas susuz kalacaktır. Biz tabiatımızı talan projelerine karşı gayret etmeye devam edeceğiz.”

AĞAÇLARI SÖKÜP TEKRAR DİKMİŞLERDİ

Daha evvel yapılan keşifler öncesinde termik santral şirketi zeytin ağaçlarını iş makinaları ile yerinden sökmüş köylülerin hareket ve reaksiyonları üzerine geri dikmek zorunda kalmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.