ABD, Avrupa’nın tek tip şarj girişi maddesine dayanak verdi

Avrupa Kurulu, tüm taşınabilir aygıtlarda kullanılacak kozmik bir şarj aletinin, elektronik atığı azaltacağını ve müşterilere kolaylık sağlayacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz ay Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen USB-C’yi zarurî yapacak yeni yasa, resmen onaylanmıştı.

Avrupa Parlamentosu, 27 AB ülkesi ve Avrupa Parlamentosu’nun 2024 sonbaharından itibaren akıllı telefonlar, tabletler, konsollar ve dijital kameralar için üniversal bir şarj aygıtı getirmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Yeni karar ile birlikte, AB ülkelerinde satılacak küçük ve orta ölçekli tüm elektronik aygıtlarda USB-C temas noktası bulunması zarurî olacak.

ABD’den dayanak geldi

Bir küme Demokrat senato üyesi, ABD Ticaret Bakanlığı’nı, tüm akıllı telefon üreticilerinin tek tip şarj aygıtına geçmesi için Avrupa’yı takip etmeye çağırdı.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo’ya gönderilen bir mektupta, senatörler Elizabeth Warren ve Bernie Sanders ile birlikte senatör Ed Markey, tüm taşınabilir aygıtlarda ortak bir şarj ilişki noktası gerektirecek bir strateji geliştirilmesini talep etti.

Senatörler, AB’nin tek tip şarj girişi için üreticileri zorlamakla makul bir hareket yaptığını ve aynısının ABD tarafından da yapılması gerektiğini savundu.

Senatörler, Apple’ın Lightning girişleri üzere şarj aygıtlarının gereksiz ölçülerde atık yarattığını söylüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.