6 Kasım’da erken seçim senaryosu

Kulislerde seçimin erkene alınarak 6 Kasım Pazar günü yapılacağı konuşuluyor Kılıçdaroğlu da “Sonbaharda seçim bekliyorum, ekonomiyi götüremezler” dedi.

Ankara kulislerinde “İktidar bu ekonomik tabloda 2022 kışını çıkaramaz, erken seçim olacak” havası hakim. Seçimin erkene alınarak 6 Kasım Pazar günü yapılacağı konuşuluyor. CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sonbaharda seçim bekliyorum, ekonomiyi götüremezler” dedi. DP Genel Lideri Gültekin Uysal, “İktidar kendi çıkarı olacağını gördüğü an, erken seçime karar verebilir. Biz erken seçim ihtimalini göz gerisi etmiyoruz” diye konuştu. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel de “İktidar giderek ağırlaşan kaideler altında Haziran 2023 seçiminde 200 milletvekilinin altına düşme ihtimali görürse, bunu engellemek için seçimi erkene alır. TBMM’nin 401 sandalyesi AKP-MHP dışında oluşması demek, Ulu Divan kapısının da açılması demektir. Bunu göze alamazlar, kurallar daha da ağırlaşmadan tarihi öne çekebilirler” tespiti yaptı.

360 OY YAHUT CUMHURBAŞKANI

Erken seçimle temaslı bir öbür bahis ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. kere adaylığı için lisana getiriliyor. Anayasa gereği bir kişi Cumhurbaşkanlığına en fazla 2 defa aday olabiliyor. Fakat seçim erkene alınırsa 3. defa adaylığın önünde pürüz bulunmuyor. Yeni sisteme nazaran erken seçime gitmek için Cumhurbaşkanının kararı yahut Meclis’te 360 oy gerekiyor. Meclis’in mevcut aritmetiği hiçbir parti ve ittifaka bu imkanı vermiyor. AKP’nin 286, MHP’nin ise 47 milletvekili var. 27 eksik kalıyor. Lakin iktidar ‘Evet’ derse, CHP ve UYGUN Parti de erken seçim istediği için 360 rahat bulunuyor.

‘En kıymetlisi sandık güvenliği’

ÂLÂ Parti Genel Lider Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise SÖZCÜ’ye “Biz bugüne kadar daima erken seçim istedik. Fakat seçimde sandık güvenliğini garanti etmek çok kıymetli. 6’lı masanın en değerli gündem unsurlarından biri de bu. İktidar, Türkiye’yi yönetemediği için kaçmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanının yetkisi var buyursun ülkeyi seçime götürsün” açıklaması yaptı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.