5 TL ile 200 km giden elektrikli araç yaptılar

Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde 19-24 Temmuz tarihlerinde TEKNOFEST çerçevesinde düzenlenen Milletlerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılan Altınbaş Üniversitesi EVA Team grubu 9 ayda geliştirdikleri elektrikli araçla üçüncülük derecesi elde etti.

Takım ayrıyeten, tanıtım ve yaygınlaştırma ödülünün de sahibi oldu. Proje akademik danışmanı Doç. Dr. Süleyman Baştürk aracın üniversitelerindeki öğrenciler tarafından tasarlanıp üretildiğini söyledi.

Altınbaş Üniversitesi EVA Team’in yaptığı araçlar TEKNOFEST KARADENİZ’de yerini aldı. Altınbaş Üniversitesi Elektrikli, Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Süleyman Baştürk koordinatörlüğünde kurulan EVA Team’in yaptığı teknolojik eserler büyük ilgi gördü.

5 TL ile 200 kilometre giden elektrikli araçlar

Üniversite tarafından yapılan ve 2019-2021-2022 yıllarında düzenlenen TEKNOFEST Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda üçüncülük derecesi alan araçlar TEKNOFEST KARADENİZ’de görücüye çıktı. Elektrikli araçların yanı sıra Otonom araçlar, İnsansız Hava Araçları (İHA), İnsansız Deniz Araçları (İDA) ve Roket de üreten üniversite, ziyaretçilerin takdirini kazandı.

4 yılda 3 sefer üçüncülük ve heyet özel ödülü

TEKNOFEST muvaffakiyetleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Süleyman Baştürk, 4 yılda 3 kere üçüncülük ve heyet özel mükafatı aldıklarını söyledi. Baştürk, “TEKNOFEST KARADENİZ’de bilhassa çocuklardan ve gençlerden çok ağır bir ilgi var. Üniversitemizin projelerini tüm iştirakçilere ayrıntılı bir halde anlatmaya çalıştık. Burada bizim üniversitemiz bünyesinde 2018 yılında kurduğumuz EVA Team ismiyle elektrikli araç ekibi bünyesinde yürüttüğümüz projelerin sonucunda bugünkü düzeye geldik. Bu kadro bünyesinde biz elektrikli araç, otonom araç, insansız hava araçları, insansız su altı araçları ve roket projeleri yürütüyoruz. Bu projelerimizle TEKNOFEST bünyesinde yapılan çeşitli yarışlara katılıyoruz. Bilhassa elektrikli araç yarışlarında 4 yılda 3 kere üçüncülük ve heyet özel mükafatını almış bulunmaktayız. Bunun haricinde otonom araç yarışlarında da en düzgün kadro ruhu mükafatı aldık.


“Burada olan araçlarımızı yarışlara yönelik ürettik”

Diğer yarışlarda da hayli uygun sıraları elde ediyoruz. Doğal, bu projelerden elde ettiğimiz bilgi birikimini, kurumsal alt yapıyı farklı gerçek projelere dönüştürmek ve sanayi gereksinimlerine yönelik projelere dönüştürmek üzere tekrar üniversitemiz bünyesinde Elektrikli, Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni de (AUTONOM) kurmuş bulunmaktayız. Burada olan araçlarımızı biz tabi yarışlara yönelik ürettik. EVA- 2S aracımız geçen sene elektrikli araç yarışlarında üçüncülük mükafatı almıştı. Bu yarışlar verimliliği öne çıkaran yarışlardır. Münasebetiyle bir yarış pisti var. Bu pistte 60 dakika içerisinde 30 çeşit atılması isteniyor. Bu 30 tipi en düşük güç sarfiyatıyla atan araçlar artı ürettiğiniz eserlerin yerlilik oranına nazaran bir sıralamaya tâbi tutuluyor. EVA-2S aracımız geçen sene yarış pistindeki en verimli aracımızdı” dedi.

Standa gelen ziyaretçiler, araçları inceledi ve bol bol fotoğraf çektirdi.

EVA Team grubunun mükafatlarını TEKNOFEST KARADENİZ’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.